Комунальне некомерційне підприємство
«Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради
Суми – 2024
Сумська міська дитяча клінічна лікарня, згідно заповіту великого підприємця, мецената м. Суми Івана Герасимовича Харитоненка, була побудована в 1896 році його сином Павлом Івановичем.
Ансамбль лікарні, складений з 3-х корпусів і одного службового приміщення, розташовувався в парку і все архітектурне рішення лікувального комплексу відповідало вимогам європейських стандартів того часу.
С початку лікарня носила ім’я свого благодійника – Івана Герасимовича Харитоненка.
А після трагічної загибелі малолітньої дочки Павла Івановича, лікарня була названа на честь Святої Зінаїди. Як було прийнято у ті часи, при лікарняних закладах завжди були невеличкі домові церкви. Була така і в лікарні Святої Зінаїди.
На центральному корпусі лікарні в 1907 році було встановлено мозаїку з зображенням Святої Зінаїди. В даний час вона знаходиться в фондах Сумського художнього музею. Адміністрація Сумської міської дитячої клінічної лікарні свято зберігає історію і традиції і названа в честь Святої Зінаїди.
По благословенню Преосвященного Іова, єпископа Сумського і Охтирського, в міській дитячій клінічній лікарні освячена Часовня Святої Зінаїди. В ній проводяться молебни о здравії хворих дітей, а також проводяться хрещення, соборовання, святе причастя.
З невеликими перебудовами комплекс будинків Святої Зінаїди існує і нині. Спочатку лікарня функціонувала на 20 ліжок і була забезпечена капіталом у ЗО тисяч карбованців. Лікування було безкоштовним.
Після революції 1917 року Свята Зінаїда стала загальною лікарнею для всіх і тільки з 1926 року стала виконувати функції дитячої лікарні.
Головний лікар в цей час був Семен Наумович Харон. Довоєнні архіви лікарні не збереглися. Фонд почав формуватися з вересня 1943 року. На той час у Сумах було три дитячих консультації, молочна кухня, дитяча поліклініка і дитяча лікарня на 100 ліжок. Всі вони працювали як самостійні установи. Кожну з них, крім дитячої лікарні, очолювали завідуючі: так першу дитячу консультацію при дитячій поліклініці очолювала Валентина Олексіївна Воронко, другу по вул. Труда -Варвара Гаврилівна Єременко. Третя знаходилась по вул. Червоногвардійській.
Першим головним лікарем була Марія Марківна Аренштейн.
У 1947 році за № 470 був виданий наказ Міністра охорони здоров’я СРСР «Про об’єднання дрібних установ охорони здоров’я в єдине ціле». Були ліквідовані посади завідуючих підрозділів, став один головний лікар, його заступник, старші медичні сестри. З серпня 1950 року головним лікарем такої об’єднаної дитячої лікарні призначається Надія Петрівна Димитрова.
В 1957 році на посаду головного лікаря дитячої лікарні призначена Марія Пахомівна Рижкова, яка очолювала колектив лікарні на протязі багатьох років.
У липні 1965 року здано в експлуатацію нове приміщення дитячої лікарні по вул. Дзержинського, 28, розраховане під поліклініку, стаціонар і молочну кухню.
В 1982 році головним лікарем Сумської міської дитячої клінічної лікарні був призначений Аркадій Петрович Лушпа. Під його керівництвом Сумська міська дитяча клінічна лікарня набувала сучасного вигляду. Будується і починає функціонувати у 1984 році новий корпус стаціонару, будується нове приміщення поліклініки №1 по вул. Труда.
З 20 жовтня 1997 року по 9 листопада 2020 року «Дитячу клінічну лікарню Святої Зінаїди» очолював Заслужений лікар України Ємець Олександр Михайлович.
Під керівництвом Ємця Олександра Михайловича :
- Дитяча лікарня повернула свою історичну назву і знову стала лікарнею Святої Зінаїди, отримала «нове дихання» і стала перетворюватися в сучасний комфортний медичний заклад для надання якісної медичної допомоги маленьким пацієнтам.
- Відкрилося дитяче туберкульозне відділення в 2007 році, яке успішно функціонувало 13 років.
- В 2010 році створено в рамках спільної ініціативи МОЗ та представництва дитячого фонду ЮНІСЕФ «Клініка, дружня до молоді», яка і сьогодні надає медичну допомогу підліткам та молоді на засадах Дружнього підходу до молоді і функціонує як підліткове відділення, основними принципами якого є добровільність, доброзичливість, доступність, конфіденційність, анонімність та не осудливий підхід до відвідувача.
- В 2014 році проведена модернізація відділення анестезіології з ліжками для інтенсивної терапії з сучасним медичним обладнанням та удосконаленим комфортом, згідно рекомендованих стандартів.
- Всі відділення стаціонару були відремонтовані згідно Європейських стандартів.
- В 2018 році проведено реконструкцію приймального відділення з урахуванням потоків хворих.
- В 2019 році успішно проводились роботи з Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) (проект GIZ «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях»), в 2020 році за умовами кредитування з Північною екологічною фінансовою корпорацією розпочалися роботи по проекту «Енергоефективна термомодернізація (капітальний ремонт) будівлі стаціонару (новий корпус, 3-х поверхова будівля) дитячої лікарні, які призведуть до зменшення рівня енергоспоживання та зниження витрат бюджету на енергозабезпечення.
- В 2020 році розпочав проект по відкриттю Сумського міського дитячого центру хірургії, ортопедії та травматології, але, нажаль, не дочекався відкриття.
Професійна та громадська діяльність Олександра Михайловича гідно оцінювалася мешканцями громади та колегами.
Олександр Ємець обирався депутатом Сумської міської ради ІV скликання, входив до складу виконавчого комітету Сумської міської ради. Обирався членом Центрального Комітету профспілки працівників охорони здоров’я.
Мав вищу кваліфікаційну категорію по організації і управлінню охороною здоров’я та вищу кваліфікаційну категорію лікаря дерматовенеролога дитячого.
В 2020 році закінчив Сумський аграрний університет за спеціальністю «Адміністративний менеджмент».
За вагомий вклад в розвиток охорони здоров`я міста та області в січні 2009 року отримав почесне звання «Заслужений лікар України», нагороджений пам’ятним нагрудним знаком Сумської міської ради «60 років визволення м. Суми від фашистських загарбників», неодноразово нагороджений відзнаками Сумського міського голови, відділу охорони здоров’я Сумської міської ради, відзнаками Сумської обласної ради та Сумської облдержадміністрації, почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України.
9 листопада 2020 року пішов з життя в результаті коронавірусної хвороби.
Рішенням Сумської міської ради від 24 лютого 2021 року № 447-МР Олександру Михайловичу Ємцю, за наполегливу сумлінну працю в галузі охорони здоров’я, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у надання медичної допомоги населенню міста Суми, присвоєно звання «Почесний громадянин міста Суми».
На сьогоднішній день комунальне некомерційне підприємство «Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» Сумської міської ради (далі – Дитяча лікарня Святої Зінаїди») – є самостійним багатопрофільним лікувально-профілактичним закладом, безпосередньо підпорядковується управлінню охорони здоров’я Сумської міської ради. Лікарня має першу акредитаційну категорію, статус «Лікарня, доброзичлива до дитини». Працює за ліцензією на провадження господарської діяльності з медичної практики. Має договір з Національною службою здоров’я України.
По характеру, об`єму та виду медичної допомоги, яка надається дітям, дитяча лікарня Святої Зінаїди є :
по профілю – багатопрофільною, в складі якої є педіатричні, дитячі хірургічні, ортопедичні, урологічні, анестезіологічні, інфекційні, отоларингологічні, кардіологічні, гастроентерологічні, нефрологічні, ендокринологічні, реабілітаційні, неврологічні, психіатричні, паліативні ліжка, два консультативно – діагностичних відділення та «Клініка, дружня до молоді».