Комунальне некомерційне підприємство “Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди” Сумської міської ради

Суми – 2018

Іван Герасимович – підприємець-меценат м. Суми, за заповітом якого побудовано лікарню, 1896 рік

Сумська міська дитяча клінічна лікарня, згідно заповіту великого підприємця, мецената м. Суми Івана Герасимовича Харитоненка, була побудована в 1896 році його сином Павлом Івановичем.

Ансамбль лікарні, складений з 3-х корпусів і одного службового приміщення, розташовувався в парку і все архітектурне рішення лікувального комплексу відповідало вимогам європейських стандартів того часу.

Спочатку лікарня носила ім’я свого благодійника – Івана Герасимовича Харитоненка.

Мозаїка з зображенням Святої Зінаїди з центрального корпусу лікарні, 1907 рік

А після трагічної загибелі малолітньої дочки Павла Івановича, лікарня була названа на честь Святої Зінаїди. Як було прийнято у ті часи, при лікарняних закладах завжди були невеличкі домові церкви. Була така і в лікарні Святої Зінаїди.

На центральному корпусі лікарні в 1907 році було встановлено мозаїку з зображенням Святої Зінаїди. В даний час вона знаходиться в фондах Сумського художнього музею. Адміністрація Сумської міської дитячої клінічної лікарні свято зберігає історію і традиції і названа в честь Святої Зінаїди.

По благословенню Преосвященного Іова, єпископа Сумського і Охтирського, в міській дитячій клінічній лікарні освячена Часовня Святої Зінаїди. В ній проводяться молебни о здравії хворих дітей, а також проводяться хрещення, соборовання, святе причастя.

З невеликими перебудовами комплекс будинків Святої Зінаїди існує і нині. Спочатку лікарня функціонувала на 20 ліжок і була забезпечена капіталом у ЗО тисяч карбованців. Лікування було безкоштовним.

Міська Дитяча лікарня, 1896 рік, м. Суми

Після революції 1917 року Свята Зінаїда стала загальною лікарнею для всіх і тільки з 1926 року стала виконувати функції дитячої лікарні.

Головний лікар в цей час був Семен Наумович Харон. Довоєнні архіви лікарні не збереглися. Фонд почав формуватися з вересня 1943 року. На той час у Сумах було три дитячих консультації, молочна кухня, дитяча поліклініка і дитяча лікарня на 100 ліжок. Всі вони працювали як самостійні установи. Кожну з них, крім дитячої лікарні, очолювали завідуючі: так першу дитячу консультацію при дитячій поліклініці очолювала Валентина Олексіївна Воронко, другу по вул. Труда -Варвара Гаврилівна Єременко. Третя знаходилась по вул. Червоногвардійській. Першим головним лікарем була Марія Марківна Аренштейн.

Сучасний вигляд приміщення, 2018 рік, м. Суми

У 1947 році за № 470 був виданий наказ Міністра охорони здоров’я СРСР «Про об’єднання дрібних установ охорони здоров’я в єдине ціле». Були ліквідовані посади завідуючих підрозділів, став один головний лікар, його заступник, старші медичні сестри. З серпня 1950 року головним лікарем такої об’єднаної дитячої лікарні призначається Надія Петрівна Димитрова.

В 1957 році на посаду головного лікаря дитячої лікарні призначена Марія Пахомівна Рижкова, яка очолювала колектив лікарні на протязі багатьох років.

У липні 1965 року здано в експлуатацію нове приміщення дитячої лікарні по вул. Дзержинського, 28, розраховане під поліклініку, стаціонар і молочну кухню.

В 1982 році головним лікарем Сумської міської дитячої клінічної лікарні був призначений Аркадій Петрович Лушпа. Під його керівництвом Сумська міська дитяча клінічна лікарня набувала сучасного вигляду. Будується і починає функціонувати у 1984 році новий корпус стаціонару, будується нове приміщення поліклініки №1 по вул. Труда.

Сучасний вигляд головного корпусу стаціонару, 2018 рік м. Суми

Дитяча поліклініка №1 (вул. Труда, 3) , м. Суми – 2018 рік

У 1992 році здано в експлуатацію приміщення поліклініки №2 по вул. Д. Коротченко,3. В цей час лікарню очолює Микола Леонідович Артюх.

Дитяча поліклініка №2 (вул. І. Сірка, 3), м. Суми – 2018 рік

Директор Заслужений лікар України Ємець Олександр Михайлович

У 1997 році головним лікарем КУ «Сумська міська дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди» призначений Олександр Михайлович Ємець, який очолює лікарню по теперішній час. В 2009 році головному лікарю О.М. Ємець присвоєно звання «Заслужений лікар України».

В теперішній час НКП “Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди” Сумської міської ради” є самостійним багатопрофільним лікувально-профілактичним закладом, безпосередньо підпорядкована управлінню охорони здоров’я Сумської міської ради. Лікарня пройшла акредитацію, в результаті якої їй присвоєно вищу категорію

Комунальне некомерційне підприємство “Дитяча клінічна лікарня Святої Зінаїди” Сумської міської ради є лікувально-профілактичним закладом, який забезпечує надання кваліфікованої медичної допомоги в амбулаторно-поліклінічних умовах та в стаціонарі дитячому населенню від народження до 18-річного віку включно на основі сучасних досягнень медичної науки та практики.

По характеру, об`єму та виду медичної допомоги, яка надається дітям, по системі організації роботи міська дитяча лікарня є :

  • По профілю – багато профільною, в складі якої є інфекційні, педіатричні, отоларингологічні, кардіологічні, гастроентерологічні, неврологічні, дерматовенерологічні, анестезіологічні ліжка та ліжка для лікування дітей хворих на туберкульоз.