Кір, краснуха і епідемічний паротит, який у побуті дістав назву «свинка», вважаються «традиційними» дитячими хворобами. Проте мало хто замислюється про те, що ці захворювання не так вже «безневинні», якщо дитині не були вчасно зроблені щеплення від них. У чому полягає небезпека кожного з цих недуг, і які правила імунізації?

Кір — одна з головних причин дитячої смертності у світі. Кір має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.

Вірус кору — надзвичайно заразний. Він швидко передається від інфікованої людини до здорової під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворого.

Період від контакту з хворим на кір і до появи перших ознак хвороби триває від 7 до 14 днів.

На 4–5 день інфікування з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. На 6–12 день з’являються висока температура, нежить, кашель, іноді блювання і пронос. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Необхідно пам’ятати про те, що після перенесеного кору протягом достатньо тривалого періоду (до 2-х місяців) утримується зниження імунітету, тому дитина може захворіти будь-яким простудним або вірусним захворюванням. Потрібно оберігати її від надмірних навантажень, по можливості – від контакту з хворими дітьми.

Після кору розвивається стійкий довічний імунітет. Це означає, що всі перехворіли на кір стають несприйнятливі до цієї інфекції.

Краснуха — типова дитяча хвороба. Перебіг краснухи трохи нагадує кір або ГРВІ: підвищення температури, червона висипка по всьому тілу, збільшення потиличних лімфовузлів. Джерелом інфекції є хвора людина, навіть за відсутності проявів.

Період від контакту до появи перших ознак хвороби триває від 14 до 21 дня.

Попри те, що часто краснуха перебігає в дітей легко, у підлітків та дорослих це захворювання може спричинити тяжкі ускладнення. Зокрема, захворювання суглобів, розлади центральної нервової системи.

Особливо небезпечною хвороба є для вагітних жінок, оскільки може призвести до викиднів, мертвонародженості або множинних вроджених вад плода.

Після перенесеної краснухи розвивається імунітет, повторне інфікування відбувається вкрай рідко, але може мати місце.

Епідемічний паротит у народі більш відомий під назвою свинка, оскільки через ураження слинних залоз хворий має дуже специфічний вигляд.

Від моменту контакту з хворим свинкою до початку захворювання може пройти 11 – 23 день.

Для хвороби характерне болісне опухання привушних, слинних, підшлункової, статевих залоз.

Від хвороби найчастіше страждають підлітки та дорослі. Для дорослих прояви та наслідки можуть бути значно тяжчими й навіть летальними.

Вірус може вражати нервову систему, призводити до запальних процесів у мозку, молочних залозах, яєчках, втрати слуху. У чоловіків може призвести до безпліддя, а у вагітних жінок — до викидня або ж передчасних пологів.

Інфекція поширюється повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом, а захворіти дитина може у дитячому садочку, школі чи будь-якому місці, де діти активно взаємодіють.

Єдиним ефективним засобом профілактики кору, краснухи, епід.паротиту є вакцинація.

Щеплення проти вказаних захворювань є в Національному календарі профілактичних щеплень. Вакцини проти цих захворювань закуповують державним коштом, тому вони є безкоштовними та гарантованої якості.

Вакцинацію здійснюють комбінованою вакциною КПК (кір, паротит, краснуха). В одній дозі дитина отримує захист одразу від трьох небезпечних хвороб.

Схема вакцинації:

  • Перша доза ін’єкційно в 12 місяців
  • Друга доза ін’єкційно в 6 років

Батьки маленьких дітей, які пропустили щеплення, можуть просто звернутися до свого педіатра або сімейного лікаря та спланувати візит. Для внутрішньо переміщених осіб не потрібно укладати нову декларацію з лікарем – достатньо просто прийти до медзакладу. Для повного захисту від цих захворювань необхідно отримати дві дози вакцини. Якщо ваша дитина не отримала дві дози, їх можна отримати з інтервалом в 1 місяць для забезпечення повного захисту.
Дорослим, якщо вони пропустили щеплення від кору в дитинстві, варто мати щонайменше одну дозу вакцини проти кору та краснухи для захисту.

Пам’ятайте, що захворювання легше попередити, ніж лікувати. Бережіть себе.