Сучасне століття пропонує швидкість змін. І віртуальна площина життя набагато швидша, ніж реальна. Ми, люди, які живемо на початку третього тисячоліття, потребуємо можливості адаптуватися до сьогоднішніх реалій.

В статті мова піде про особливості користування інтернетом дітьми та підлітками, вміння убезпечити себе від маніпуляцій та небезпечних груп. Напевно, найуразливіша вікова група – це підлітки – тінейджери (10 – 19 років). Підлітковий вік характеризується кризою. Особливістю її перебігу є боротьба за право рівнятися на групу ровесників, бути визнаним групою, відчути опору «МИ», нехтування думкою дорослих, а результатом – вміння відокремитися від думки інших, наявність власної позиції, яка ґрунтується на особистісних цінностях.

Яка роль дорослих, зокрема, батьків у життєвому супроводі підлітка? Батьки відповідальні за партнерський стиль спілкування в сім’ї. Що включає в себе цей стиль? Налагодження та підтримання контакту між членами сім’ї, можливість діалогу з задаванням запитань обома сторонами, обговорення та прийняття певних правил щодо конфліктних тем.

Поради батькам:

  1. Визнати реальність, що віртуальний світ існує. Є соціальні сітки ВК, ФБ, INSTa, де є багато цікавої, корисної, а також шкідливої, небезпечної інформації.

  2. Підтримуйте контакт з дитиною, підлітком. Діти повинні відчувати і знати, що для них є місце в серці мами і тата – любов та прийняття.

  3. Запитуйте про відчуття, почуття, настрій. Називайте та пояснюйте свою емоцію: Я злюсь, тому що…Я дорослий, тому я можу впоратися з своєю емоцією.

  4. Користуйтесь «Я – повідомленням». Я хвилююсь, що ти багато часу проводиш в Інтернеті, тому я пропоную обговорити з тобою цю тему. Завдання не тільки обговорити, а й домовитися, взяти кожній стороні відповідальність.

  5. Будьте прикладом користування гаджетами.

  6. Будьте прикладом прямоти та щирості.

Поради підліткам:

Віртуальний світ безмежний. Напрацюйте правила, можливо з допомогою дорослих (батьків, психологів), у вибудовуванні кордонів – як сказати «Ні», як озвучувати, відстоювати свою думку. Знаходьте можливість наповнювати сфери життя офлайн: тіло – займайтеся спортом, діяльність – майте інтерес в навчанні, в підлітковому віці мозок легко навчається, контакти – знаходьте реальних друзів, творчість – майте хобі, знаходьте нові ідеї, робіть те, що приносить вам задоволення.

Життя досить цікаве та різноманітне, відчувайте його смак, шукайте і знаходьте відповіді, просіть підтримки у себе та люблячих дорослих. Щасти вам )))

Психолог «Клініки, дружньої до молоді»
Луцьковська Т.Д.