У вас народилася донька. Вам би хотілося, щоб вона була лагідною та слухняною, ніжною і розумною, а головне – здоровою. Тому вам слід вчитися бути матір’ю дівчинки, дівчини, жінки. Від ваших знань та вміння багато чому буде залежати стан здоров’я та майбутнє вашої доньки.

Дуже важливо з найперших днів дотримуватись гігієни дівчинки. Це не лише гігієна дитини, яка росте, а й спеціальна гігієна жіночого органі заму, який розвивається, тому що подальший стан здоров’я жінки багато в чому залежить від тих умов, в яких вона знаходилась в дитинстві, враховуючи й найбільший ранній період.

Правильний догляд за новонародженою сприяє нормальному загальному фізичному та статевому розвитку. З перших днів народження слід турбуватися про чистоту тіла та зовнішніх статевих органів.

Купайте дитину щоденно, а зовнішні статеві органи та проміжність після кожного сечовипускання та акту дефекації обмивайте теплою, кип’яченою водою у напрямі спереду назад (щоб запобігати попаданню кишечної палички до статевих органів). Шкіру після підмивання осушуйте м’якою пелюшкою, яка легко вбирає вологу. А потім змащуйте вазеліновим чи рослинним маслом, попередньо простерилізувавши його на водяній бані. Наліт білого кольору, який з’являється між малими статевими губами, слід знімати тампоном із вати, шкіру змащуйте так само, як після підмивання. Аналогічним чином обробляйте шкіру дитини, якщо на ній з’явилась опрілість.

У новонароджених дівчаток можуть з’явитися виділення із піхви у вигляді слизових білей з домішками крові, так званий статевий криз. Звичайно такі виділення спостерігаються у перші 2 місяці життя. Вони не становлять ніякої небезпеки для новонародженої, лише потребують більш старанного догляду за дитиною.

До явищ статевого кризу відносяться також набрякання молочних залоз як у дівчаток, так і у хлопчиків. Збільшення молочних залоз (від розмірів горошини до лісового горіха) може виникнути через кілька днів після народження і продовжується протягом 2-3 тижнів. При надавлюванні з них виділяється речовина, яка нагадує молозиво. Ні в якому разі не можна ні надавлювати, ні масажувати залозу. Щоб не розвивалося запалення залози – мастит, – яке потребує хірургічного втручання, необхідно ретельно дотримуватись чистоти. При появі ущільнення чи почервоніння молочних залоз слід показати дитину лікарю та виконувати його призначення.

Грудний період (від місяця до 1-го року) характеризується посиленим ростом, З 5-6 місяців життя дитина потребує додаткового харчування щоб отримати у достатній кількості і в потрібному обсязі живильні речовини, мінеральні солі та вітаміни. Соки та вітамін Д починайте давати за призначенням лікаря.

За недостатнього та неповноцінного харчування у дитини розвивається рахіт. Він викликає викривлення кісток, в результаті чого зменшуються розміри малого тазу. Крім того, при рахіті спостерігається відставання у розвитку статевих органів – інфантилізм, що у майбутньому може стати причиною важких пологів, порушень менструальної функції та безпліддя.

Треба також слідкувати за правильністю формування кісткового скелету дитини. Намагання посадити дівчинку раніше, ніж вона сяде сама, можуть привести до порушень розвитку кісток хребта та тазу. Для правильного розвитку тазу дитина має спати на жорсткому матраці. У деяких випадках лікарі рекомендують застосовувати широке сповивання.

Туалет зовнішніх статевих органів чергуйте із загальним умиванням, миттям ніжок, аби не фіксувати увагу дитини на статевих органах. Перед цим старанно помийте руки з милом, щоб запобігти можливій інфекції. Для обмивання використовуйте кип’ячену воду кімнатної температури, та нейтральне мило. Не можна застосовувати для цієї мети розчини марганцевокислого калію, соди тощо.

Обов’язково придбайте дитячий горщик, мочалку та рушничок: їх дівчинка повинна мати власні. Не привчайте дитину спати з дорослими. Дитячу білизну бажано прати окремо від білизни дорослих це дозволить виключити можливе зараження дитини, в тому числі і венеричними захворюваннями від хворих матері чи батька. Влітку на пляжу дитині надівайте трусики, щоб до статевих органів не попали бруд та пісок.

У дітей від року до трьох років не рідко спостерігається порушення обміну речовин – діатез. У дівчаток, які страждають діатезом, виникає зудіння різних частин тіла, яке веде до порушення сну, апетиту, з’являються розчіси на зудячих місцях. Розчіси зовнішніх статевих органів можуть сприяти розвитку запалювальних процесів.

Для попередження діатезу необхідно ретельно дотримуватись загально гігієнічного режиму її і особливо режиму харчування. За перших же ознак діатезу покажіть дитину лікарю та виконуйте його призначення. Особливо ретельним має бути догляд за статевими органами дівчинки, тому що подразнення та зудіння можуть стати причиною онанізму.

У дошкільному віці ( від 4 до 7 років), коли діти швидко ростуть та розвиваються, більш часто виникають гострі інфекційні захворювання – кір, скарлатина, епідемічний паротит тощо. Інфекційні захворювання можуть дати ускладнення на статеві органи дівчаток, викликати запалення матки та піхви, які порушують нормальний статевий розвиток. Своєчасне звернення до лікаря та суворе виконання його вказівок запобігають розвиткові ускладнень при інфекційних захворюваннях.

У цей період діти стають дуже допитливими. Вони проявляють велику цікавість не лише до навколишнього середовища, але й до власного тіла. Саме в цьому віці спостерігаються випадки уведення дитиною до піхви різних предметів : ґудзиків, булавок, паличок, ватки тощо. Тому не залишайте дітей без нагляду, якщо вони граються дрібними предметами. При появі гноєвидних чи кров’янистих виділень із статевих шляхів слід негайно звернутися до дитячого гінеколога.

Простійне переповнення сечового міхура та кишківника може привести до формування неправильного положення матки у малому тазу. Обов’язково привчіть дитину своєчасно спорожняти сечовий міхур та пряму кишку.

Правильний режим дня, раціональне харчування , дотримання гігієнічних правил, своєчасне звернення при необхідності до лікаря-педіатра та дитячого лікаря-гінеколога забезпечать нормальний фізичний та статевий розвиток дівчинки, підготують її організм до наступного, дуже важливого періоду життя – статевого возрівання.